Skip to main content

Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma işlemi, bebek sahibi olmak isteyen ama henüz zamanına karar verememiş ve bu şansı korumak isteyen kadınların tercih ettiği, umut verici ve hızla büyüyerek trend olmuş bir tüp bebek tedavisidir.

Kadınların yumurtalarını dondurmaya karar vermelerinin en önemli nedenlerinden biri; biyolojik saatinin dikte ettiği zamanda değil, kendilerini hazır hissettiklerinde anne olabilme imkanı tanımasıdır.

Bir diğer neden, kişinin yaşın ilerlemesine bağlı olarak yumurta rezervlerinin azaldığının farkına varması ve yakın tarihte çocuk sahibi olmayacağının da farkında olarak, gelecekte uygun koşulları sağladığında ve çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde yumurtalarını kullanabilmesidir.

Yumurta dondurma işlemi için Sago Team Tüp Bebek Merkezimizi tercih eden birçok kadın, vakti geldiğinde ailesini genişletmek ve anne olabilmek için kendi yumurtaları ile bebek sahibi olarak bu süreci başarı ile geçirmiştir.

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma işlemi, kadının yumurtalıklarından ultrasonografi yardımıyla toplanan yumurtaların, laboratuvar ortamında “kriyoprotektan” adı verilen koruyucu maddelerle etkileşiminin ardından dondurma işlemi gerçekleştirerek -196 °’de saklanmasıdır.

Neden Yumurtalarınızı Dondurmalısınız?

Kadın yumurtalar 20’li yaşlarında ve 30’lu yaşların başındayken daha kaliteli ve sayıca daha fazladır. 35 yaşından itibaren yumurta rezervleri azalmaya başlamaktadır.

 • Şu anda anne olmak için hazır hissetmeyen ancak gelecekte bir bebek sahibi olmak isteyebilecek kadınlar, sağlıklı yumurtalarını bu yöntem ile korumayı tercih ederler.
 • Kanser ve başka bir hastalık için tedavi göreceğiniz durumlarda bu tedaviler hamile kalabilme şansınızı etkileyebilir. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce sağlıklı yumurtaların dondurulması ileride çocuk sahibi olma şansı sağlar.
 • Ailede erken menopoz öyküsü varsa yani 40 yaşından erken menopoza girilme ihtimali var ise henüz erken yaşlarda sağlıklı yumurtalarını dondurmak tercih edilebilir.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma tedavi süreci, bir hastanın IVF döngüsü sırasında geçirdiği ilk adımlara çok benzer.

 1. Sago Team Tüp Bebek Merkezimizde, yumurta dondurma işlemine karar verildikten sonra, alanında uzman doktorumuz yumurtalıkların yumurta içeren foliküller üretmesini sağlayan ilaçlar yazacaktır.
 2. Sago Ekibi, gelişen foliküllerin ilerlemesini izleyecektir. Yumurtalar olgunlaştığında, deneyimli doktorumuz Sago Tüp Bebek Kliniği’nde yumurta toplama prosedürünü dikkatli bir şekilde gerçekleştirecektir.
 3. Sago Tüp Bebek Ekibi, yumurtalar için, daha iyi hayatta kalma şansı sunan, yavaş dondurma yerine hızlı dondurma tekniği olan vitrifikasyon sürecini benimser.
 4. Dondurulmuş yumurtalar, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Sago Tüp Bebek depolama tesisimizde güvenle saklanır. Hamilelik girişiminde bulunmak istediğinizde ve istediğiniz zaman döllenme için çözülebilirler.

Maliyeti Nedir?

Yumurta dondurma tedavi sürecinin maliyeti aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

 1. Yumurta üretimini artırmak ve olgunlaşmasını sağlamak için verilen ilk ilaçlar,
 2. Yumurta toplama ve dondurma işlemi,
 3. Dondurulmuş yumurtaların depolanmasına ilişkin maliyet,
 4. Yumurtaların çözülmesi ve rahme transfer edilmesi.

Yumurta dondurma işlemi ve maliyeti hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilir, ücretsiz danışma hattımız aracılığıyla hasta koordinatörlerimizden yardım alabilirsiniz.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz; Embriyo DonasyonuSperm DondurmaTüp Bebek Tedavisi

Anti-Mullerian Hormon Testi
Blog

Anti-Mullerian Hormon Testi

Bilmeniz Gerekenler Anti-Mullerian Hormon (AMH) testi günümüzde kısırlık tedavisi sürecinde önemli bir yer tutuyor. Özellikle…
Sigara ve Kısırlık
Blog

Sigara Kısırlığa Neden Olur Mu?

Sigara ve kısırlık arasında bir ilişki vardır ve sigara kullanımı, sağlık açısından birçok riski beraberinde…
Cinsel Iliski ve Ağri
Blog

Cinsel İlişki ve Ağrı

Bazı insanlar cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık hissedebilirler. Bu sorun, cinsel ilişkinin kalitesini ve…

Blog Son Yazılar

Line

Yumurta Donasyonu
Blog

Kıbrıs’ta Yumurta Donasyonu

Kısırlık, birçok çift ve birey için zorlu bir durumdur. Neyse ki, günümüzde gelişen tıp teknolojileri…
Sigara ve Kısırlık
Blog
Sigara Kısırlığa Neden Olur Mu?
Anti-Mullerian Hormon Testi
Blog
Anti-Mullerian Hormon Testi

Ücretsiz Danışmanlık

Line

  Ücretsiz Danışmanlık
  💬 Yardım İster misiniz?
  Merhaba 👋
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?