Skip to main content

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp Bebek Tedavisi konusunda merak ettiğiniz birçok konuyu bu sayfada yanıtlamaya çalıştık. Tüp bebek tedavisinin nasıl yapıldığı, kimler için uygun olduğu, başarı oranları, süreç adımları ve daha fazlası hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan birçok çiftin tercih ettiği yaygın ve güvenli bir yoldur. Büyük- küçük farketmeksizin her tıbbi işlemde olduğu gibi tüp bebek tedavisinin de riskleri vardır.
Tedavi süreci boyunca doktorun önerdiği ilaçları, dozajları ve zamanlamaları takip etmek çok önemlidir. Ayrıca, doktorun önerdiği beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerine de uyulması gerekmektedir.Tedavi süreci stresli olabilir. Bu nedenle, stresi azaltmak için yoga, meditasyon gibi aktiviteler yapmak, hobilerle ilgilenmek sizlere iyi gelebilir.Sigara ve alkol kullanımı tüp bebek tedavisi sürecinde başarı şansını azaltır. Bu nedenle, tedavi süresince sigara ve alkol kullanılmaması önerilir.Tedavi sürecinde cinsel ilişki düzeni, doktorun önerilerine uygun şekilde belirlenmelidir. Cinsel ilişki, tedavinin başarısını etkileyebilir.Tedavi sürecinde hafif egzersizler yapmak, stresi azaltmak ve fiziksel sağlığı desteklemek için faydalı olabilir. Ancak, aşırı egzersizden kaçınılmalıdır.
Tüp bebek tedavisi sonrası dinlenmek çok önemlidir. Bu nedenle, fiziksel aktiviteler sınırlanmalı ve mümkünse birkaç gün boyunca işe gitmemek tercih edilmelidir.Tedavi sonrası kullanılan ilaçları düzenli olarak kullanmak gereklidir. İlaçların zamanında ve doğru şekilde kullanılmaması tedavinin başarısız olmasına neden olabilir.Tedavi sonrası beslenme konusunda doktorun önerilerine uyulmalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı, vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.Tedavi sonrası stresi azaltmak önemlidir. Stres, hamileliği etkileyebilir. Yoga, meditasyon, masaj gibi stres azaltıcı aktiviteler yapılabilir.Tedavi sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlayabileceğinizi doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz genellikle transferden sonra birkaç gün cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerir.Tedavi sonrası düzenli takip ve kontroller çok önemlidir. Kan testleri, ultrason, rahim içi muayene gibi kontroller ile hamileliğin ilerlemesi takip edilir.
Hep duyduğunuz gördüğünüz o iğnelerin ne kadar ağrı verdiğini ve bu ağrıdan çekindiğinizi tahmin edebiliyoruz. Sago IVF Merkezi olarak bizim için en önde gelen konu anne adayımız psikolojik ve fiziksel rahatlığıdır.Tüp bebek tedavisinde günlük enjeksiyon olasılığı çok yüksektir. Enjeksiyonlar IVF tedavisinin gerekli bir parçası olmakla birlikte; ilaç programlarımızı ve enjeksiyon tipimizi rahatsızlığı ve stresi en aza indirecek şekilde tasarladık. Bu süreç boyunca hemşirelerimiz her hastayı dikkatle bilgilendirir ve destekler. Bir zamanlar kas içine enjekte edilmesi gereken ilaçlar yerini deri altına (subkutan) küçük bir enjeksiyon şeklinde verilen ilaçlara bırakmıştır.
Sago Team olarak yurt dışından gelen hastaları mümkün olduğunca konforlu bir şekilde ve kısa bir süre içerisinde bu tedaviyi tamamlamak için uğraşıyoruz. Özellikle yurt dışından gelen hastalarımızda en büyük sorun Kıbrıs’ta kalış süreleri. Çünkü bu süre uzadıkça işlerinden ve evlerinden ayrı kalma süreleri artıyor.Yurt dışından gelen hastalarımızın çoğu embriyo transferinden sonraki gün evlerine dönüyor. Tüp bebek tedavisinden sonra Kıbrıs'ta kalmaları için bir sebep yok. Her türlü seyahat güvenlidir. Uzun süre oturmak hamilelik şansını etkilemez. Dolaşımdaki hava oldukça kuru olabileceğinden uçakla seyahat eden hastaların bol sıvı içmelerini öneriyoruz.
Yumurta toplama işlemi diğer bir adıyla ovum pick up (OPU), belirli ilaçlar yardımıyla uygun olgunluğa getirilmiş yumurtanın laboratuvar ortamında toplanması işlemidir. Tüp bebek tedavisinin başarısını doğrudan etkileyen önemli bir aşama olduğundan Tüp Bebek Merkezimizde bu işlem alanında uzman doktorumuz Op. Dr. Münür Şago tarafından gerçekleştirilmektedir.Sago Team Tüp Merkezimizde yapılan OPU işlemleri ortalama 5-10 dakika arasında sürüyor. Hafif anestezi altında yapıldığı için hiçbir şekilde ağrı hissetmiyorsunuz. İşlemden 1 saat sonra ağrısız bir şekilde evinize gidebiliyorsunuz.

İlk Adımı Atın

Tüp bebek tedavi sürecinin karmaşık ve zorlu gelebileceğinin, aklınızda çok fazla sorunun ve bize anlatmak istediğiniz bir tedavi geçmişinizin de olabileceğinin farkındayız. İlk adımı atın ve hemen ulaşabileceğiniz hasta danışmanlarımız ile şimdi iletişime geçin.

    Ücretsiz Danışmanlık
    💬 Yardım İster misiniz?
    Merhaba 👋
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?