Skip to main content

Sigara ve kısırlık arasında bir ilişki vardır ve sigara kullanımı, sağlık açısından birçok riski beraberinde getirir. Bunların arasında, çocuk sahibi olmakta zorlanma da yer almaktadır. Sigara içmek, erkeklerde ve kadınlarda üreme sistemini etkileyebilir ve üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Sigara içen erkeklerde, sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi (şekli) azalabilir. Bu durum, erkek kısırlığına (infertilite) neden olabilir. Ayrıca, sperm DNA’sında zararlı mutasyonların oluşma riski artar. Bu da, doğacak çocukların sağlık sorunlarına ve kısırlık oluşmasın yol açabilir.

Sigara içmek aynı zamanda, kadınlar için de üreme sağlığı açısından risk oluşturur. Kadınlarda yumurtlama ve adet döngüsü ile ilgili problemler yaşama ihtimalini arttırır. Sigara içen kadınlarda, gebelik şansı azalır ve doğurganlık oranları düşer, kısırlık sorunu ile karşılaşma oranları artar. Ayrıca düşük yapma ve erken doğum yapma riski de daha yüksektir.

Sigara Ve Tüp Bebek Tedavisi

Sigara içen birçok çift, doğurganlık tedavisi alırken daha zorlu bir süreçle karşılaşabilir. Bu süreçte, sigaranın etkisi nedeniyle tedavilerin başarı oranları azalabilir. “Ben sigarayı bırakamam, çocuk yapmak istersem tüp bebekle zaten yapabiliyorum.” gibi bir düşünce bu bağlamda doğru değildir.

Sago Team Tüp Bebek Merkezimizde doğru tedavi planı ve tüm etkenleri göz önünde bulundurarak bu süreci yürütüyoruz. Tecrübelerim doğrultusunda sigara içen hastalarımın içmeyen hastalarıma oranla tedavisi sürecinde yaşayacağı zorluklar arttığı gibi başarı oranları da olumsuz olarak etkilenmektedir.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz; Tüp Bebek Tedavisi, Embriyo Donasyonu, Embriyo Dondurma

Ücretsiz Danışmanlık
💬 Yardım İster misiniz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?