Skip to main content

Kısırlık Tedavisi

Belirli bir süre korunmadan cinsel ilişkiye girmenize rağmen, çocuk sahibi olamıyorsanız sizde veya eşinizde kısırlık düşünülebilir. Bu gibi durumlarda Sago Team Tüp Bebek Merkezimize başvurduğunuzda, Kısırlık (İnfertilite) tedavisine karar vermeden önce, uzman doktorumuz çeşitli etkenleri ayrıntılı olarak değerlendirip, olası infertilite nedenlerini sorgulayarak, sizin ve/veya eşinizin gerekli muayenenizi yapıyor. Muayene doğrultusunda, uygulanması gereken yöntemi (yumurtlama takibi, aşılama ya da tüp bebek uygulaması), gerekli tedaviyi ve süreci ayrıntılı olarak hasta koordinatörümüz aracığıyla size aktarıyoruz.

Kısırlık Tedavisi
Sizde ve/veya eşinizde kısırlık (İnfertilite) tedavisini planlayabilmemiz için, 35 yaş altındaysanız 1 yıl, 35 yaş üzerinde iseniz de 6 ay doğal yollarla çocuk sahibi olmayı denemeniz gerekmektedir.

Kısırlık (İnfertilite) sebebi ile; korunmamanıza rağmen hiç gebelik oluşmaması gibi, önceden gebelik oluşmasına karşın tekrar çocuk istemeniz durumunda da yeni bir gebelik oluşmayabilir.

Çocuk sahibi olamayan çiftler arasında kısırlıkta cinsiyet farklılığı olmadığı yapılan araştırmalarla gösterilmektedir. Bu nedenle çiftlerde hem kadın hem de erkek hastamızın değerlendirmesini yapıyoruz.

Erkeklerde Kısırlık

Sperm sayısı, şekli, hareketi hakkında bilgi veren semen analizi, Erkek Kısırlık (İnfertilite) tanısında yaptırdığımız testlerin başında gelmektedir. Analiz sonucunda doğru sonuç alabilmemiz için, boşalma esnasında dışarı atılan ve erkek cinsiyet hücrelerini içeren meniyi, 1 ay ara ile en az 2 farklı örnek alarak inceliyoruz. Erkeklerde sperm döngüsü kendini 2-3 ayda yenileyebildiğinden, üretilen sperm hücreleri yaklaşık 2-3 ay sonra semene salgılanmaktadır. Ayrıca ateşli hastalık, kullanılan ilaçlar gibi zararlı dış etkenler de yine sperm üretimini 3 ay etkileyebileceğinden, bu süreci göz ardı etmeden analizi tekrarlıyoruz.

Erkek hastamızda ciddi bir infertilite sorunu saptadığımız durumlarda, hastamızın hormonal ve fiziksel açıdan daha ileri muayenesini yaparak, tedaviyi şekillendiriyoruz.

Kadınlarda Kısırlık

Sago Team IVF Merkezimizde, Kısırlık (İnfertilite) değerlendirme ve tanısı açısından, jinekolojik muayenede, kadın dış genital organların muayenesinin yanı sıra, vajinal ultrason ile uterus (rahim) ve over (yumurtalık) kontrolü yaparak, rahim iç dokusu (endometrium) ve yumurtalık rezervi ölçümlerini yapıyoruz. Bu değerlendirme sonrasında elde edilen verilerle, doktorumuz tarafından kişiye özel uygun tedaviyi şekillendiriyoruz.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz; Embriyo DonasyonuSperm DondurmaTüp Bebek Tedavisi

Anti-Mullerian Hormon Testi
Blog

Anti-Mullerian Hormon Testi

Bilmeniz Gerekenler Anti-Mullerian Hormon (AMH) testi günümüzde kısırlık tedavisi sürecinde önemli bir yer tutuyor. Özellikle…
Sigara ve Kısırlık
Blog

Sigara Kısırlığa Neden Olur Mu?

Sigara ve kısırlık arasında bir ilişki vardır ve sigara kullanımı, sağlık açısından birçok riski beraberinde…
Cinsel Iliski ve Ağri
Blog

Cinsel İlişki ve Ağrı

Bazı insanlar cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık hissedebilirler. Bu sorun, cinsel ilişkinin kalitesini ve…

Blog Son Yazılar

Line

Embriyoskop Plus
Blog

Embriyoskop Plus: Yeni Nesil Bir Tüp Bebek Teknolojisi

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için umut verici bir seçenek olmuştur. Teknolojinin…
Anti-Mullerian Hormon Testi
Blog
Anti-Mullerian Hormon Testi
Sigara ve Kısırlık
Blog
Sigara Kısırlığa Neden Olur Mu?

Ücretsiz Danışmanlık

Line

    Ücretsiz Danışmanlık
    💬 Yardım İster misiniz?
    Merhaba 👋
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?